Zwiedzanie Krakowa
– Vademecum

Zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego


Zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego - Maczuga Herkulesa

Maczuga Herkulesa

Dlaczego warto wybrać zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego z przewodnikiem Vademecum?

 

OPN to najmniejszy park narodowy w Polsce, ale przyroda nie poskąpiła mu skarbów, jakich nie powstydziłyby się wiele większe od niego. Na stosunkowo niewielkiej przestrzeni znajdziemy tu prawdziwe bogactwo świata roślin i zwierząt, lśniące w słońcu, białe skały i ocienione lasem wąwozy, mroźne jaskinie i rozgrzane polany. Wśród tylu kontrastów naprawdę każdy znadzie coś dla siebie.

Długa i barwna jest historia (i prehistoria…) tego miejsca; na tle baśniowego pejzażu, przypominają o niej wyrastające z wapiennych skał Orle Gniazda, a w namuliskach jaskiń – odkrywane tu ślady pradawnych mieszkańców, przygodnych wędrowców i wojowników…

Zwiedzanie Ojcowa - Ruiny Zamku

Ruiny zamku w Ojcowie

Ma Ojców swoje duchy, ma swoje legendy. Bywali tu królowie i rycerze, nieszczęśliwe panny i okrutni włodarze, mniszki i Tatarzy, kupcy, zbójcy, diabły a nawet herosi… Tak jak przed ponad stu laty, kiedy piękno Doliny Prądnika odkrywali artyści i miłośnicy przyrody, tak i dziś wizyta w tym miejscu mocno porusza wyobraźnię.

Byłoby wspaniale, gdyby na zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego przeznaczyć kilka dni. Doświadczenie pokazuje jednak, że zazwyczaj mamy do dyspozycji zaledwie kilka godzin. Nie sposób zobaczyć wszystko w tak krótkim czasie – proponujemy więc trasę, która pozwoli poczuć klimat tego niezwykłego miejsca, a być może stanie się również zaproszeniem, żeby wrócić tu na dłużej.

Zamek w Pieskowej Skale Zwiedzanie

Zamek w Pieskowej Skale

 

Zazwyczaj zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego obejmuje:

Ruiny zamku Kazimierza Wielkiego

Ekspozycję Przyrodniczą w Centrum Edukacyjno – Muzealnym OPN

Grotę Łokietka lub Jaskinię Ciemną

Wycieczki po Ojcowskim Parku Narodowym - Kaplica na wodzie

Kaplica na wodzie

Wąwóz Ciasne Skałki

Bramę Krakowską

Źródełko Miłości

Zamek w Pieskowej Skale

Maczugę Herkulesa

 

 

Zwiedzanie OPN - Grota Łokietka

Grota Łokietka

Istnieje możliwość modyfikacji programu, w zależności od wieku, możliwości kondycyjnych i zainteresowań uczestników oraz ilości czasu, jaką możemy przeznaczyć na zwiedzanie.
 .
Przed wycieczką prosimy zapoznać się z informacjami dotyczącymi warunków zwiedzania OPN.
 .