Zwiedzanie Krakowa
– Vademecum

Vademecum Zwiedzającego


…czyli o czym warto pomyśleć jeszcze przed wycieczką.

 

Zwiedzanie Krakowa

Kościoły

Kościołów nie wolno zwiedzać podczas nabożeństw. W czasie zwiedzania, mężczyźni i chłopcy wszystkich wyznań proszeni są o zdjęcie nakryć głowy. Panie proszone są o strój skromny – zasłaniający kolana i ramiona.

Synagogi

W dni świąteczne (w tym wszystkie soboty) synagogi nie są dostępne dla turystów. W synagogach i na cmentarzach żydowskich, mężczyźni i chłopcy wszystkich wyznań proszeni są o nakrycie głów. Świetnie nada się własny kapelusz, czapka lub kaptur, istnieje także możliwość wypożyczenia jarmułki na miejscu (w cenie biletu). Panie proszone są o strój skromny – zasłaniający kolana i ramiona.

Liczebność grup

W wielu obiektach obowiązują limity liczebności grup – zazwyczaj jest to 30 osób na 1 przewodnika (np. Zamek Królewski na Wawelu, Podziemia Rynku) ale zdarza się, że liczba uczestników nie może przekroczyć  26 osób (np. w Fabryce Schindlera).

Rezerwacja zwiedzania

Proszę pamiętać, że w wielu obiektach wymagana jest wcześniejsza rezerwacja zwiedzania. Im popularniejsza ekspozycja, tym szybciej „znikają” bilety, dlatego o zwiedzaniu Podziemi Rynku czy Komnat Królewskich trzeba pomyśleć na długo przed przyjazdem, zwłaszcza, jeśli wycieczka do Krakowa wypada w szczycie sezonu. Uwaga! Nieodwołanie rezerwacji z wymaganym przez muzea wyprzedzeniem pociąga za sobą obciążenia finansowe.

Fotografowanie

Całkowity zakaz filmowania i fotografowania obowiązuje m.in. w Katedrze Wawelskiej, podczas zwiedzania ekspozycji Zamku Królewksiego (np. Komnat, Skarbca i Zbrojowni) a także na terenie sanktuarium w Łagiewnikach. W Kościele Mariackim można robić zdjęcia, jednak bez lampy błyskowej i za opłatą (5 zł). Fotografowanie bez lampy dozwolone jest bezpłatnie m.in. w Podziemiach Rynku. O szczegółowe zasady dotyczące fotografowania w danym miejscu zapytaj przewodnika.

 

Zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego

Liczebność grup

Zgodnie z regulaminem Ojcowskiego Parku Narodowego, grupy zorganizowane mogą zwiedzać OPN tylko pod opieką przewodników posiadających uprawnienia wydane przez dyrekcję Parku. Ilość uczestników obsługiwanych przez jednego przewodnika nie może przekraczać 50 osób.

Bilety wstępu

Wstęp na teren Parku jest bezpłatny. Proszę jednak uwzględnić koszty biletów wstępu do poszczególnych obiektów – ponoszą je także opiekunowie grup (przysługuje im bilet ulgowy). Zachęcamy do zapoznania się z cennikiem bietów do wybranych obiektów OPN.

Parkingi

Podczas zwiedzania OPN, zazwyczaj dwukrotnie korzystamy z parkingu: w Ojcowie i w Pieskowej Skale. Opłaty za postój autokarów wynoszą tam odpowiednio 30 zł i 16 zł za dzień.

Strój

Prosimy o zabranie cieplejszego okrycia na czas zwiedzania jaskiń (panuje tam temperatura ok. 8 C – przez ok. 30 min. można więc porządnie zmarznąć!), oraz koniecznie czegoś od deszczu. Nakrycie głowy ochroni przed słońcem i kleszczami.

Obuwie

Proszę przygotować się na spacer przez las, po ziemi (błocie), stopniach skalnych, kamienistych i stromych ścieżkach. Może być mokro, na pewno będzie ślisko. Prosimy o zabranie obuwia sportowego. Zalecamy buty pełne (z uwagi na ryzyko ukąszeń oraz kamieniste podłoże, odradzamy sandały). UWAGA! Osoby w klapkach, butach na szpilkach, obcasach lub koturnach, są proszone o pozostawienie ich w autokarze 🙂

Fotografowanie

W jaskiniach na terenie OPN obowiązuje zakaz fotografowania.

Zasięg

W niektórych rejonach OPN nie ma zasięgu sieci komórkowych i dostępu do internetu…