Zwiedzanie Krakowa
– Vademecum

Droga Królewska – Krakowskie ABC – wersja rozszerzona (bilety do Kościoła Mariackiego i Katedry w cenie usługi!)

59,00

Zobaczymy najsłynniejsze zabytki miasta – Barbakan, Bramę Floriańską, Kościół Mariacki, Rynek Główny, Katedrę na Wawelu oraz dziedziniec Zamku Królewskiego; po drodze zaglądniemy także na dziedziniec Collegium Maius i przystaniemy pod najsłynniejszym oknem Krakowa – przy Franciszkańskiej 3.

Czas zwiedzania: 3 godz.15 min.

Informacje o trasie:

Droga Królewska – Krakowskie ABC – wersja rozszerzona

Co zobaczymy:
– pl. Matejki z pomnikiem Grunwaldzkim i kościołem św. Floriana
– Barbakan
– Bramę Floriańską i fragment murów obronnych
– ul. Floriańską z Jamą Michalika i domem J. Matejki
– Rynek Główny z Sukiennicami, wieżą ratuszową i pomnikiem A. Mickiewicza
– Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza (zwiedzanie wnętrza; bilety wstępu wliczone w cenę)
– Dzielnicę Uniwersytecką z Collegium Maius i Collegium Novum
– ul. Franciszkańską z oknem papieskim i kościołem franciszkanów
– ul. Grodzką z kościołami śś. Piotra i Pawła oraz św. Andrzeja
– ul. Kanoniczą z domem J. Długosza
– Katedrę Królewską na Wawelu (zwiedzanie wnętrza z wejściem na wieżę, do Dzwonu Zygmunta i zejściem do krypt; bilety wstępu wliczone w cenę)
– Dziedziniec Zamku Królewskiego
– Pomnik Smoka Wawelskiego

Szczegółowy opis trasy:
To poszerzona wersja trasy, która oprócz wszystkich obiektów Drogi Królewskiej, obejmuje dodatkowo pl. Matejki, Dzielnicę Uniwersytecką oraz ul. Franciszkańską. Zwiedzanie rozpoczyna się w jednym z krańcowych punktów Drogi Królewskiej: pod Barbakanem lub u stóp Wawelu.

Jeśli zaczynamy od strony północnej, na początek rzut oka na plac Matejki z pomnikiem Grunwaldzkim i kościołem św. Floriana. Uwaga! To jeszcze nie Kraków! A dokładniej rzecz biorąc: nie ten średniowieczny. Niegdyś rozpościerało się tu miasto Kleparz.
Z placu widać już Barbakan wraz z ocalałym fragmentem średniowiecznych murów obronnych i Planty.
Stamtąd, przez Bramę Floriańską wejdziemy do miasta.

Pójdziemy wzdłuż ul. Floriańskiej, u wylotu której czekać nas będzie spacer po największym Rynku średniowiecznej Europy, z Sukiennicami, wieżą Ratuszową, kościółkiem św. Wojciecha i kościołem Mariackim, w którym zobaczymy wyjątkową pamiątkę średniowiecza – słynny Ołtarz Mariacki, dzieło Wita Stwosza.
Jeszcze hejnał z wyższej wieży kościoła – i możemy ruszać dalej.

Przy pomniku Adama Mickiewicza zejdziemy na moment z królewskiego traktu, żeby zwiedzić Dzielnicę Uniwersytecką wraz z dziedzińcem Collegium Maius, najstarszego budynku uniwersyteckiego w Polsce.
Chwilę później przystaniemy pod najsłynniejszym oknem Krakowa – oknem papieskim – i zwiedzimy położony nieopodal kościół Franciszkanów.

Ulicą Grodzką, u stóp kościołów św. Piotra i Pawła oraz św. Andrzeja, podążymy w stronę ulicy Kanoniczej, pełnej uroczych kamieniczek. Stąd widać już będzie mury Wawelu.

Na Wzgórzu zwiedzimy Katedrę Królewską. Zobaczymy w niej ołtarz, przy którym odbywały się największe uroczystości w Królestwie Polskim, takie jak koronacje czy śluby naszych monarchów, odwiedzimy podziemia i krypty, gdzie spoczywają nasi wieszczowie, władcy i bohaterowie narodowi, będziemy też wspinać się na Wieżę Zygmuntowską, żeby dotknąć serca Dzwonu Zygmunta.
Po wyjściu z Katedry odpoczniemy chwilę na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego, słuchając o dziejach tej niezwykłej budowli i jej mieszkańców.

Na koniec jeszcze spotkanie ze Smokiem Wawelskim, który – wbrew obiegowym opiniom – zionie ogniem tylko wtedy, kiedy sam ma na to ochotę – i nic tu nie pomogą żadne prośby, groźby ani sms-y!

Czas spaceru – 3 godz.15 min.
Cena: 59 zł/os (w cenę wliczone bilety wstępu do kościoła Mariackiego i Katedry na Wawelu – łącznie 22 zł)