Zwiedzanie Krakowa
– Vademecum

Kazimierz – Miasto Dwóch Kultur (bilety do synagogi w cenie!)

45,00

Na krakowskim Kazimierzu przez stulecia, aż do II wojny światowej, istniały dwie dzielnice: żydowska i chrześcijańska. W czasie zwiedzania odwiedzimy najważniejsze zabytki każdej z nich, nie zabraknie też zupełnie współczesnych akcentów w klimatach artystyczno-kawiarnianych.
Czas: 2 godz.

Informacje o trasie:

Kazimierz – Miasto Dwóch Kultur

Co zobaczymy:
w Dzielnicy Chrześcijańskiej:
– Kościół z Kryptą Zasłużonych na Skałce
– Gotycki kościół śś. Katarzyny i Małgorzaty
– Plac Wolnica z budynkiem dawnego ratusza
– Kościół Bożego Ciała
w Dzielnicy Żydowskiej:
– Słynne „filmowe” podwórko przy ul. Józefa
– Plac Nowy i kazimierskie kawiarnie
– Synagogi Tempel, Kupa i Izaaka
– Synagogę Remuh i zabytkowy cmentarz żydowski (zwiedzanie wnętrza; bilety wstępu wliczone w cenę)
– ul. Szeroką z synagogami Starą i W. Poppera

Szczegółowy opis trasy:
Dzisiejszy Kazimierz to jedna z dzielnic Krakowa. Ale niegdyś było to zupełnie samodzielne miasto, swoją nazwę zawdzięczające założycielowi – królowi Kazimierzowi Wielkiemu. Przez całe stulecia, aż do II wojny światowej, istniały tu dwie dzielnice: żydowska i chrześcijańska. W czasie zwiedzania warto odwiedzić najważniejsze zabytki każdej z nich.

Jeśli zaczniemy od dzielnicy chrześcijańskiej, na początek odwiedzimy Skałkę – miejsce owiane legendą wydarzeń sprzed niemal tysiąca lat: o niezwykłych okolicznościach męczeńskiej śmierci biskupa Stanisława ze Szczepanowa.

Stamtąd, zaciszną uliczką, biegnącą wzdłuż klasztornych murów, przejdziemy w kierunku kościoła św. Katarzyny i Małgorzaty, wyjaśniając noszone przez niego, mroczne miano najbardziej pechowej świątyni w mieście.

Chwilę później będziemy już na placu Wolnica – dawnym rynku kazimierskim – pod gmachem ratusza. Odwiedzając po drodze kościół Bożego Ciała, zbliżymy się do granic dzielnicy chrześcijańskiej i przekroczymy ją przy ulicy Józefa, zaglądając na najsłynniejsze filmowe podwórko Krakowa.

Przy Placu Nowym będzie okazja rozejrzeć się nieco wśród niezliczonych kazimierskich pubów, knajpek i kawiarni – i wybrać sobie miejsce na popołudniową kawę lub wieczór przy winie.

Stąd widać już pierwsze synagogi. W sumie na Kazimierzu jest ich siedem – my zwiedzimy jedną z nich, odwiedzimy także cmentarz. Będzie okazja opowiedzieć o życiu, śmierci, religii i tradycjach dawnych mieszkańców dzielnicy żydowskiej.

Czas spaceru – 2 godz.
Cena: 45 zł/os