Zwiedzanie Krakowa
– Vademecum
Żydzi na Kazimierzu
IMG_0940IMG_2771IMG_2825IMG_0932IMG_0935IMG_2828

Kazimierz – Miasto Dwóch Kultur (bilety do synagogi w cenie!)

5 z 5 na podstawie ocen 8 klientów
(8 opinii klienta)

45,00zł

Na krakowskim Kazimierzu przez stulecia, aż do II wojny światowej, istniały dwie dzielnice: żydowska i chrześcijańska. W czasie zwiedzania odwiedzimy najważniejsze zabytki każdej z nich, nie zabraknie też zupełnie współczesnych akcentów w klimatach artystyczno-kawiarnianych.
Czas: 2 godz.

Zobacz dostępne terminy Zobacz szczegółowy program zwiedzania

Informacje o trasie:

Kazimierz – Miasto Dwóch Kultur

Co zobaczymy:
w Dzielnicy Chrześcijańskiej:
– Kościół z Kryptą Zasłużonych na Skałce
– Gotycki kościół śś. Katarzyny i Małgorzaty
– Plac Wolnica z budynkiem dawnego ratusza
– Kościół Bożego Ciała
w Dzielnicy Żydowskiej:
– Słynne „filmowe” podwórko przy ul. Józefa
– Plac Nowy i kazimierskie kawiarnie
– Synagogi Tempel, Kupa i Izaaka
– Synagogę Remuh i zabytkowy cmentarz żydowski (zwiedzanie wnętrza; bilety wstępu wliczone w cenę)
– ul. Szeroką z synagogami Starą i W. Poppera

Szczegółowy opis trasy:
Dzisiejszy Kazimierz to jedna z dzielnic Krakowa. Ale niegdyś było to zupełnie samodzielne miasto, swoją nazwę zawdzięczające założycielowi – królowi Kazimierzowi Wielkiemu. Przez całe stulecia, aż do II wojny światowej, istniały tu dwie dzielnice: żydowska i chrześcijańska. W czasie zwiedzania warto odwiedzić najważniejsze zabytki każdej z nich.

Jeśli zaczniemy od dzielnicy chrześcijańskiej, na początek odwiedzimy Skałkę – miejsce owiane legendą wydarzeń sprzed niemal tysiąca lat: o niezwykłych okolicznościach męczeńskiej śmierci biskupa Stanisława ze Szczepanowa.

Stamtąd, zaciszną uliczką, biegnącą wzdłuż klasztornych murów, przejdziemy w kierunku kościoła św. Katarzyny i Małgorzaty, wyjaśniając noszone przez niego, mroczne miano najbardziej pechowej świątyni w mieście.

Chwilę później będziemy już na placu Wolnica – dawnym rynku kazimierskim – pod gmachem ratusza. Odwiedzając po drodze kościół Bożego Ciała, zbliżymy się do granic dzielnicy chrześcijańskiej i przekroczymy ją przy ulicy Józefa, zaglądając na najsłynniejsze filmowe podwórko Krakowa.

Przy Placu Nowym będzie okazja rozejrzeć się nieco wśród niezliczonych kazimierskich pubów, knajpek i kawiarni – i wybrać sobie miejsce na popołudniową kawę lub wieczór przy winie.

Stąd widać już pierwsze synagogi. W sumie na Kazimierzu jest ich siedem – my zwiedzimy jedną z nich, odwiedzimy także cmentarz. Będzie okazja opowiedzieć o życiu, śmierci, religii i tradycjach dawnych mieszkańców dzielnicy żydowskiej.

Czas spaceru – 2 godz.
Cena: 45 zł/os

Opinie: 8 o Kazimierz – Miasto Dwóch Kultur (bilety do synagogi w cenie!)

 1. 5 z 5

  (zweryfikowany):

  O wzięciu udziału w wycieczce podjęliśmy decyzje zupełnie spontanicznie. Już pierwsze spotkanie i przywitanie z panią Elą było niesamowicie sympatyczne, a co również bardzo nas zauroczyło to bezproblemowość w stosunku do tego, że 2 osoby z naszego składu spóźniły się kwadrans. Co lepsze, gdy dołączyli spóźnialscy, pani przewodnik zatrzymała na chwilę poruszany aktualny wątek i zrobiła dla nich specjalne krótkie wprowadzenie, opowiadając w skrócie o czym wcześniej było wspominane. Dodatkowo, byliśmy pod wrażeniem ogromnego profesjonalizmu, dbałości o „podopiecznych”, życzliwości i ciepła, ogromnej wiedzy i umiejętności przekazania jej, ponieważ wycieczka i opowiadane historie były naprawdę bardzo interesujące, zachwycające, czasem zabawne lub bardzo uświadamiające. Warto zaznaczyć, że pani Ela chętnie i cierpliwie odpowiadała na nasze liczne pytania mimo kurczącego się czasu, a nawet chcąc pokazać nam wszystko, co było zaplanowane przedłużyła trochę wycieczkę – co było dla nas na duży plus! Do tego trzeba przyznać, że zaproponowana cena jest bardzo atrakcyjna. DZIĘKUJEMY raz jeszcze za miły niedzielny spacer. Osobiście mieszkam w Krakowie już prawie dwa lata, jednak dopiero teraz z pomocą pani Eli odkryłam prawdziwe piękno Kazimierza i zapisane w odwiedzanych miejscach nieraz magiczne, zadziwiające i niesamowite historie i zwyczaje. Wiem, że już zawsze spacerując po tych terenach będę widzieć i czuć więcej niż dotychczas- wcześniej dostrzegając jedynie to, co powierzchowne i zewnętrzne, a obecnie rozumiejąc głębszy sens i znaczenie tego inspirującego miejsca. Poczułam i poznałam historię i energię tego miejsca oraz ludzi, którzy niegdyś je zamieszkiwali tak licznie. Odkrycie tego było dla nas bardzo przejmujące i piękne. Pozdrawiam!

 2. 5 z 5

  (zweryfikowany):

  Zachęcamy do zwiedzenia Kazimierza z P. Elą Sanetrą -przewodnikiem Vademecum.
  Wycieczka była ciekawie prowadzona, P. Ela opowiadała historie o Kazimierzu, jego dziejach i mieszkańcach.
  Na każde nurtujące pytanie, była wyczerpująca odpowiedź.
  Pani Ela, swoja serdecznością i uśmiechem sprawiła, że wycieczka po Kazimierzu była bardzo fajnym przeżyciem w naszej podróży po Polsce i poznawaniu jej cudownych zakątków. Kiedy wycieczka nieuchronnie się skończyła, żal było rozstawać się z P. Elą.
  Chcielibyśmy, aby każdy przewodnik wycieczek miał tyle w sobie pasji, co pani Ela . Bardzo polecamy wycieczki z Vademecum.
  Pozdrawiamy .
  Kasia i Marek , Gdańsk.

 3. 5 z 5

  (zweryfikowany):

  Zwiedzaliśmy w październiku Kazimierz z Panią Elą z VADEMECUM. Jej ogromna wiedza na temat historii i współczesności miasta, połączona z darem pięknego i ciekawego opowiadania, do tego wysoka kultura osobista, ciepło, optymizm i humor spowodowały, że do tej pory wspominamy i polecamy wszystkim takie zwiedzanie. Dziękujemy jeszcze raz i pozdrawiamy z Zielonej Góry. Basia i Jacek.

 4. 5 z 5

  :

  Cudownie było spędzić tydzień w Krakowie! Skorzystaliśmy dwa razy z Vademecum i jak cudownie! trafiliśmy dwa razy na Panią Elę :) Polecam każdemu kto zastanawia się czy warto wybrać się z przewodnikiem… WARTO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Pozdrawiamy i do zobaczenia! :)

 5. 5 z 5

  (zweryfikowany):

  Profesjonalni przewodnicy, ktorzy z ogromna wiedza , pasja i zaangazowaniem opowiadaja o Krakowie. Serdeczne podziekowania dla pani Ani i pani Eli. Dziekuje za niezapomniany weekend w Krakowie. Polecam wszystkim!!! ☺

 6. 5 z 5

  :

  Pani Ela Sanetra wprowadzała nas w atmosferę i uliczki krakowskiego Kazimierza pozwalając zrozumieć jego wielowymiarowość, poczuć klimat i puls tego miejsca na przestrzeni wieków. Ogromna wiedza, pasja, umiejętność przekazu i profesjonalizm pani Eli sprawiły, że przeżyliśmy niezapomniane chwile, otrzymaliśmy cenne informacje historyczne, kulturowe. Jesteśmy zachwyceni i wdzięczni! :) Serdecznie polecamy!
  Fantastycznie spotkać właściwego człowieka na właściwym miejscu :) Nie mamy wątpliwości, że pani Ela jest takim właśnie przewodnikiem :)

 7. 5 z 5

  (zweryfikowany):

  Wraz z Panią Elżbietą zwiedzaliśmy przepiękny Kazimierz. Mimo deszczu i tak mogliśmy odczuć klimat Krakowa i zrozumieć wiele kwestii dotyczących Żydów Kazimierza. Pani Ela odpowiadała na wszystkie pytania, nie tylko związane z trasą wycieczki, ale również innymi interesującymi zagadnieniami Krakowa. W przeciwieństwie do niektórych wycieczek, większość informacji zapamiętaliśmy i zapewne zostaną już na dłużej. Serdecznie polecamy.

 8. 5 z 5

  :

  Miałem przyjemność wraz z Moim Tatą odbyć znakomitą wycieczkę z Panią Przewodnik Elżbietą Sanetrą. Niezwykle serdeczna, miła a zarazem bardzo kompetentna Pani Elżbieta zabrała nas w fascynującą podróż po Kazimierzu. Ciekawe, nieszablonowe historie i anegdoty sprawiły, że spacer w pozytywny sposób odbiegał od zwykle sztampowych tego rodzaju wycieczek. Dzięki Pani Elżbiecie mogliśmy wreszcie na nowo odkryć i zrozumieć fenomen Kazimierza.
  Serdecznie dziękujemy i gorąco polecamy p. Elżbietę – dzięki Jej przewodnickiemu talentowi taka wycieczka jest znakomitym sposobom na interesujące spędzenie czasu i poznanie uroków Krakowa.
  Marcin i Jego Tata Janusz

Dodaj opinię