Kazimierz – miasto dwóch kultur
Dzisiejszy Kazimierz to jedna z dzielnic Krakowa. Ale niegdyś było to zupełnie samodzielne miasto, nazwę zawdzięczające założycielowi – królowi Kazimierzowi Wielkiemu. Przez całe stulecia, aż do II wojny światowej, istniały tu dwie dzielnice: żydowska i chrześcijańska. W czasie zwiedzania warto odwiedzić najważniejsze zabytki każdej z nich.
Zacznijmy od dzielnicy chrześcijańskiej. Na początek Skałka – miejsce owiane legendą wydarzeń sprzed niemal tysiąca lat o niezwykłych okolicznościach męczeńskiej śmierci biskupa Stanisława ze Szczepanowa. Przypominając tę historię zwiedzimy kościół na Skałce, zejdziemy również do Krypty Zasłużonych, miejsca spoczynku wybitnych twórców polskiej kultury.
Stamtąd, zaciszną uliczką, biegnącą wzdłuż klasztornych murów, można przedostać się w kierunku kościoła św. Katarzyny i Małgorzaty. Chwilę później będziemy już na placu Wolnica – dawnym rynku kazimierskim – pod gmachem ratusza.
Odwiedzając po drodze kościół Bożego Ciała, zbliżymy się do granic dzielnicy chrześcijańskiej i przekroczymy ją przy ulicy Józefa, zaglądając na najsłynniejsze chyba podwórko w okolicy. To miejsce niezwykle malownicze, które szczególnie upodobali sobie twórcy filmowi – poczynając od S. Spielberga, który kręcił tu sceny do Listy Schindlera, a na autorach polskich komedii romantycznych kończąc.
Przy Placu Nowym będzie okazja rozejrzeć się nieco wśród niezliczonych kazimierskich pubów, knajpek i kawiarni – i wybrać sobie miejsce na popołudniową kawę lub wieczór przy winie. Stąd widać już pierwsze synagogi. Warto zajrzeć do wnętrza choćby jednej z nich, a także odwiedzić jeden ze znajdujących się w pobliżu żydowskich cmentarzy.
Będzie okazja opowiedzieć o życiu, śmierci, religii i tradycjach dawnych mieszkańców dzielnicy żydowskiej. Nie zapomnimy także o tych, którzy współcześnie, skupieni wokół JCC, współtworzą nowe oblicze żydowskiego Kazimierza.
Spacerując ulicą Szeroką, gdzie co roku odbywa się słynny koncert Szalom na Szerokiej, dojdziemy do najstarszej zachowanej w Polsce synagogi – Starej. Wewnątrz obejrzeć można kolekcję judaików a także zwiedzić ekspozycję poświęconą kulturze żydowskiej. Nieopodal – synagoga Mojżesza Isserlesa, zwanego Remuh. Warto zajrzeć do świeżo odnowionych wnętrz bożnicy, a także na sąsiadujący z nią zabytkowy cmentarz żydowski. Niedaleko stąd do synagog Poppera, Wysokiej czy Izaaka. Niewiele dalej – synagoga Kupa, której nazwa nie ma nic wspólnego z tym, z czym się kojarzyć może, i z pewnością wymaga wyjaśnienia. I jeszcze Tempel – synagoga Żydów postępowych, niezwykła pod względem wystroju wnętrza i nowatorska z uwagi na specyfikę odprawianych tu niegdyś nabożeństw. Jest i Nowy Cmentarz Żydowski, po drugiej stronie ulicy Miodowej. Tu można zatrzymać się na dłużej, by w ciszy i skupieniu wspominać tych, którzy żyli niegdyś na krakowskim Kazimierzu.
Czas zwiedzania pełnej wersji to około 4 godziny. Istnieje możliwość skrócenia lub rozbudowania trasy, w zależności od potrzeb i zainteresowań.
.