Zwiedzanie Krakowa
– Vademecum

Smoczym traktem – Kraków dla Najmłodszych… i tych trochę starszych;)

55,00

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego wieże mariackie są różnej wysokości? Albo czy na dziedzińcu wawelskim dałoby się rozegrać mecz piłki nożnej? A wiecie za co obcinano uszy w Krakowie? Co robią rzygacze na Wawelu? Jakiego wzrostu był Władysław Łokietek? Gdzie król chodził piechotą? Zapraszamy wszystkich – dorosłych też, ale tylko pod warunkiem, że przyjdą z nimi dzieci!
Czas: 3 godz.

Informacje o trasie:

Smoczym traktem – Kraków dla Najmłodszych…

i tych trochę starszych;)

Co zobaczymy:
– pl. Matejki z pomnikiem Grunwaldzkim i kościołem św. Floriana
– Barbakan
– Bramę Floriańską i fragment murów obronnych
– ul. Floriańską
– Rynek Główny z Sukiennicami, wieżą ratuszową i pomnikiem A. Mickiewicza
– Kościół Mariacki (z zewnątrz)
– Dzielnicę Uniwersytecką z Collegium Maius
– ul. Franciszkańską z oknem papieskim i kościołem franciszkanów
– ul. Grodzką z kościołami śś. Piotra i Pawła oraz św. Andrzeja
– ul. Kanoniczą z domem J. Długosza
– Katedrę Królewską na Wawelu (zwiedzanie wnętrza z wejściem na wieżę, do Dzwonu Zygmunta i zejściem do krypt; bilety wstępu wliczone w cenę)
– Dziedziniec Zamku Królewskiego
– Smoczą Jamę (zwiedzanie wnętrza, bilety wstępu w cenie usługi)
– Pomnik Smoka Wawelskiego

Szczegółowy opis trasy:
To nasza propozycja dla rodziców, babć i dziadków a nawet cioć i wujków – zapraszamy wszystkich dorosłych… ale tylko pod warunkiem, że przyjdą z nimi dzieci!
Podczas spaceru zobaczymy najsłynniejsze zabytki starego Krakowa. Zapomnimy na chwilę o datach i skomplikowanych, trudnych do wymówienia nazwach – królować będą legendy, opowieści czasem śmieszne, zawsze nieprawdopodobne i ciekawe a momentami nawet zupełnie mrożące krew w żyłach.
Po drodze sporządzimy zapiski z naszej wyprawy w „Dzienniczku z podróży do Krakowa”, rozwiążemy niejedną łamigłówkę; zadamy mnóstwo pytań – i będziemy szukać odpowiedzi.

Na początek rzut oka na plac Matejki z pomnikiem Grunwaldzkim i kościołem św. Floriana. Uwaga! To jeszcze nie Kraków! A dokładniej rzecz biorąc: nie ten średniowieczny. Niegdyś rozpościerało się tu miasto Kleparz.
Z placu widać już Barbakan wraz z ocalałym fragmentem średniowiecznych murów obronnych i Planty.
Stamtąd, przez Bramę Floriańską wejdziemy do miasta.

Pójdziemy wzdłuż ul. Floriańskiej, u wylotu której czekać nas będzie spacer po największym Rynku średniowiecznej Europy, z Sukiennicami, wieżą Ratuszową, kościółkiem św. Wojciecha i kościołem Mariackim. Usłyszymy tu hejnał grany z wyższej wieży kościoła – i ruszamy dalej.

Przy pomniku Adama Mickiewicza zejdziemy na moment z królewskiego traktu, żeby zwiedzić Dzielnicę Uniwersytecką wraz z dziedzińcem Collegium Maius, najstarszego budynku uniwersyteckiego w Polsce.
Chwilę później przystaniemy pod najsłynniejszym oknem Krakowa – oknem papieskim – i zwiedzimy położony nieopodal kościół Franciszkanów.

Ulicą Grodzką, u stóp kościołów św. Piotra i Pawła oraz św. Andrzeja, podążymy w stronę ulicy Kanoniczej, pełnej uroczych kamieniczek. Stąd widać już będzie mury Wawelu.

Na Wzgórzu zwiedzimy Katedrę Królewską. Zobaczymy w niej ołtarz, przy którym odbywały się największe uroczystości w Królestwie Polskim, takie jak koronacje czy śluby naszych monarchów, odwiedzimy podziemia i krypty, gdzie spoczywają nasi wieszczowie, władcy i bohaterowie narodowi, będziemy też wspinać się na Wieżę Zygmuntowską, żeby dotknąć serca Dzwonu Zygmunta.
Po wyjściu z Katedry odpoczniemy chwilę na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego, słuchając o dziejach tej niezwykłej budowli i jej mieszkańców.

Na koniec jeszcze zaglądniemy do Smoczej Jamy i pójdziemy na spotkanie ze Smokiem Wawelskim, który – wbrew obiegowym opiniom – zionie ogniem tylko wtedy, kiedy sam ma na to ochotę – i nic tu nie pomogą żadne prośby, groźby ani sms-y!

Czas spaceru – 3 godz.
Cena: 55 zł/os (w cenę wliczone bilety wstępu do Katedry na Wawelu i Smoczej Jamy)