Kazimierz na Dobry Wieczór
29,00zł
Kiedy na Skałce powoli cichnie muzyka wieczornych dzwonów, kazimierskie kawiarnie dopiero budzą się do życia. Czy to w letnią noc, gdy gwar z ogródków miesza się z muzyką klezmerów, czy w mroźny wieczór, gdy światło z okien niezliczonych lokali sączy się na ulicę wraz z aromatem świeżo parzonej kawy – warto zatrzymać się tu choć na chwilę.
Czas: 1,5 godz.
Informacje o trasie:
Kazimierz na Dobry Wieczór
Co zobaczymy:
w Dzielnicy Chrześcijańskiej:
– Kościół z Kryptą Zasłużonych na Skałce
– Gotycki kościół śś. Katarzyny i Małgorzaty
– Plac Wolnica z budynkiem dawnego ratusza
– Kościół Bożego Ciała
w Dzielnicy Żydowskiej:
– Słynne „filmowe” podwórko przy ul. Józefa
– Plac Nowy i kazimierskie kawiarnie
– Synagogi Tempel, Kupa i Izaaka
– Synagogę Remuh (z zewnątrz)
– ul. Szeroką z synagogami Starą i W. Poppera
Szczegółowy opis trasy:
Dziś jest częścią Krakowa. Ale niegdyś było to zupełnie samodzielne miasto, swoją nazwę zawdzięczające założycielowi – królowi Kazimierzowi Wielkiemu. Przez całe stulecia, aż do II wojny światowej, istniały tu dwie dzielnice: żydowska i chrześcijańska. W czasie zwiedzania odwiedzimy je obie.
Na początek Skałka – miejsce owiane legendą wydarzeń sprzed niemal tysiąca lat: o niezwykłych okolicznościach męczeńskiej śmierci biskupa Stanisława ze Szczepanowa.
Stamtąd, zaciszną uliczką, biegnącą wzdłuż klasztornych murów, przejdziemy w kierunku kościoła św. Katarzyny i Małgorzaty, wyjaśniając noszone przez niego, mroczne miano najbardziej pechowej świątyni w mieście.
Chwilę później będziemy już na placu Wolnica – dawnym rynku kazimierskim – pod gmachem ratusza. Spoglądając po drodze na kościół Bożego Ciała, zbliżymy się do granic dzielnicy chrześcijańskiej i przekroczymy ją przy ulicy Józefa, zaglądając na najsłynniejsze filmowe podwórko Krakowa.
Przy Placu Nowym będzie okazja rozejrzeć się nieco wśród niezliczonych kazimierskich pubów, knajpek i kawiarni – i wybrać sobie miejsce na popołudniową kawę lub wieczór przy winie.
Stąd widać już pierwsze synagogi. Obejrzymy je z zewnątrz, a wędrówka uliczkami Kazimierza będzie okazją, by opowiedzieć o życiu, śmierci, religii i tradycjach dawnych mieszkańców dzielnicy żydowskiej.
Czas spaceru: 1,5 godz.
Cena: 29 zł/os